Želite li podići kvalitetu svojih proizvoda i poboljšati učinkovitost poslovanja? U najavi je poziv „Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja“.
Postupak dodjele bespovratnih sredstava biti će otvoren do iskorištenja raspoloživih sredstava, financijska alokacija iznosi 20.000.000,00 EUR.
Financijska alokacija: 20.000.000,00 EUR
Iznos potpore: 5.000,00 EUR – 200.000,00 EUR
Intenzitet potpore: do 75%
Predmet poziva
Pružanje potpore MSP-ovima kako bi povećali međunarodnu konkurentnost ocjenjivanjem sukladnosti i certifikacijom proizvoda, usluga ili procesa u skladu sa zahtjevima međunarodno priznatih norma ili certifikacijskih shema.
Svrha Poziva:
Olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost MSP-ova primjenom međunarodno priznatih norma, kao i sustava upravljanja, kojima se dokazuje razina kvalitete i sigurnosti u razmjeni roba i usluga te pridonosi povjerenju kupaca.
Prihvatljivi prijavitelji:
Prihvatljiv prijavitelj po ovom Pozivu je pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik, sukladno definiciji veličine poduzeća utvrđenoj u Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe GBER .
Uvjeti prihvatljivosti Prijavitelja
- Mora imati jednog zaposlenog na temelju sati rada u mjesecu koji prethodi predaji projektnog prijedloga,
- Mora imati jednog zaposlenog na temelju sati rada u godini za koju prijavitelj ima zadnje dostupne službene podatke prije podnošenja projektnog prijedloga
- Mora biti registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti najmanje godinu dana (12 mjeseci) prije predaje projektnog prijedloga
- u trenutku podnošenja projektnog prijedloga mora biti registriran za obavljanje prihvatljive djelatnosti u kojima se provode projektne aktivnosti
- Mora imati iskazati pozitivan EBITDA (EBITDA = poslovni prihod – poslovni rashod + amortizacija).
- Prijavitelju poslovni prihodi u godini prije predaje projektnog prijedloga moraju iznositi više od 50 % od ukupne vrijednosti projekta
- Prijavitelj koji vodi poslovne knjige i evidencije sukladno Zakonu o porezu na dohodak ne može imati iskazan gubitak prema DOH obrascima za godinu koj a prethodi godini predaje projektnog prijedloga (kumulativni godišnji iznos primitaka mora biti veći od kumulativnog ukupnog iznosa izdataka)
Prihvatljive aktivnosti
- Certificiranje proizvoda
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju proizvoda, odnosno ocjenjivanje sukladnosti proizvoda s određenom normom ili specifikacijom (u skladu s Direktivama ili Uredbama usklađenog zakonodavstva EU i odgovarajućim normama na koje se pozivaju Direktive ili Uredbe).
Prihvatljive projektne aktivnosti mogu biti sve radnje u okviru postupaka ocjenjivanja sukladnosti .
- Certificiranje sustava upravljanja
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju sustava upravljanja i uključuju:
– ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima međunarodno priznatih norma za sustave upravljanja ili iz područja usluga (ISO)
– ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima tržišno priznatih certifikacijskih shema (poput FSC i/ili PEFC certifikacija, BRC norme, KOSHER, HALAL i sl. ).
Prihvatljivi troškovi:
1. Certificiranje proizvoda
Prihvatljivi izravni troškovi u okviru postupka ocjenjivanja sukladnosti proizvoda uključuju:
- troškove pripreme propisane tehničke dokumentacije (tehnička datoteka koja prati spis) ukoliko istu priprema vanjski pružatelj usluge izrade tehničke dokumentacije
- troškove prijevoda tehničke dokumentacije na strani jezik, ukoliko je neophodno za ocjenjivanje sukladnosti
- troškove ocjenjivanja sukladnosti proizvoda (ispitivanje, pregled, certifikacija, mjerenje, umjeravanje) od strane akreditiranog tijela za ocjenu sukladnosti
- troškove postupka ocjene sukladnosti proizvoda i izdavanje isprava o sukladnosti (na primjer: izvještaj o ispitivanju, certifikat, potvrda o sukladnosti, potvrda o pregledu, izjava o svojstvima) od strane akreditiranog tijela za ocjenu sukladnosti
2. Certificiranje sustava upravljanja
Prihvatljivi izravni troškovi u okviru postupka uvođenja i certificiranja sustava upravljanja uključuju:
- troškove savjetodavnih usluga nužne za uvođenje sustava upravljanja kojim će se omogućiti stjecanje certifikata (snimak stanja, definicija projekta, model sustava i postavljanje ciljeva, izrada dokumentacije i ispunjenje preduvjeta za uvođenje sustava upravljanja),
- troškove edukacije djelatnika neophodne za uvođenje sustava upravljanja koji je/su predmet projektnog prijedloga
- troškovi certificiranja sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom od strane akreditiranog tijela
Neizravni troškovi nastali izravno kao posljedica provedbe projekta kod prijavitelja izračunavaju se po fiksnoj stopi do visine od 7% iznosa ukupne vrijednosti prihvatljivih izravnih troškova projekta.
Neizravni troškovi nastali provedbom projekta uključuju:
- troškovi nabave (kupnje) norma
- troškovi promidžbe i vidljivosti projekta
- troškove pripreme projektnog prijedloga.
Budući da će se projekti ocjenjivati prema redoslijedu zaprimanja (tzv. „najbrži prst“), važno je započeti s pripremom na vrijeme!
Više informacija o Pozivu možete pronaći na poveznici: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=28164 .
U sklopu ovoga Poziva organizirati će se niz besplatnih webinara na kojima će stručnjaci predstaviti natječaj. Na webinaru će se pridružiti i gostujući predavači, stručnjaci za certifikaciju i savjetnici, koji će objasniti koji su to “must-have” certifikati, kako ISO norme mogu pomoći u ESG izvještavanju te opisati kako proces certificiranja proizvoda izgleda u praksi.
Više informacija o datumu održavanja besplatnih webinara i prijavi možete pronaći na poveznici: https://pjr.hr/potpora-poduzecima-za-certifikaciju-proizvoda-i-uvodenje-sustava-upravljanja/ .
Prijava na besplatne webinare: https://pjr.wufoo.com/forms/pbpa9f91ycd1sb/ .